Czyste Powietrze Wokół Nas
W tym roku roku szkolnym 2021/2022 nasze przedszkole i w tym nasza grupa przystąpiło do realizacji programu ,,Czyste powietrze wokół nas”.
Powiadomienie o danych kontaktowych Inspektora Ochrony Danych (IOD)
W sprawach dotyczących ochrony danych osobowych został powołany Inspektor Ochrony Danych, z którym można kontaktować się za pośrednictwem danych kontaktowych Przedszkola Samorządowego Nr 56 lub mailowo na adres e-mail: iod.przedszkola2@um.bialystok.pl
Inspektor Ochrony Danych: Pani Małgorzata Kuczyńska nr tel. 85 869 6661
Nauczycielki: mgr Agnieszka Ufniarska, mgr Alicja Zarzecka
W tym roku roku szkolnym 2021/2022 nasze przedszkole i w tym nasza grupa przystąpiło do realizacji programu ,,Czyste powietrze wokół nas”.
>> więcej ...
W minionym tygodniu w ramach ogólnopolskiego projektu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” przeprowadziliśmy szereg zabaw dotyczących pozytywnego myślenia. Dzieci określały swój nastrój poprzez: podniesienie kciuka w górę- jeśli czują się dobrze; w dół- jeśli mają gorszy nastrój lub są smutni z jakiegoś powodu. Przedszkolacy tę skalę bardziej rozszerzyli:) Pojawił się kciuk z boku- czyli taki nastrój nie wesoły, ale też nie smutny. Dużo było kciuków podwójnych w górę- czyli jak same określiły jest to nastrój wielkiej radości, szczęścia, wesołości:) Dzieci obejrzały warsztaty literackie Misiowej mamy i film „Jak trenować pozytywne myślenie”(Uniwersytet Dzieci), poznały nowe słownictwo. Określały kto to jest pesymista, a kto optymista. Odpowiadały na pytanie: dlaczego warto trenować pozytywne myślenie. Stwierdziły, że osoba pozytywnie nastawiona jest wesoła, jest jej dobrze, ma dobre wspomnienia. Dzieci planowały wymarzony dzień w przedszkolu. Każdy rysował swoje marzenia, następnie przedstawiał je na grupowym słoneczku ( np. pragnę, aby przyszła moja mama i przeczytała książkę; chcę, aby do grupy przyszedł mój brat i przeprowadził trening piłki nożnej, itp…). Dzięki takiej aktywności uczyły się planowania i zarządzania czasem. Starszacy rozwijali sprawność ruchową ilustrując ruchem opowieść Misiowego Wujka Maćka. Na zakończenie zajęć przedszkolacy opracowali receptę na pozytywne myślenie. Będziemy z niej korzystać gdy będzie nam smutno.
W ostatnim tygodniu dzieci poznawały Układ Słoneczny i wchodzące w jego skład planety i gwiazdy. Zajęcia miały na celu rozbudzenie zainteresowań otaczającym nas Wszechświatem. Przedszkolaki poszerzyły słownik pojęciowy, poznały zawód kosmonauty oraz nową literę P, p. Dzieci zastanawiały się także, czy na innych planetach istnieje życie i jak może wyglądać mieszkaniec innej planety. Wykonały pomysłowe prace plastyczne - ufoludki, wcielały się w ich role. Układały rakietę z figur geometrycznych, doskonaliły technikę wycinania. Klasyfikowały obrazki, nazywały utworzone kolekcje. Poznały krok nowego tańca skandynawskiego „Pięta- palce”, utrwaliły piosenkę pt.: „Trzej kosmici”. Doskonaliły umiejętność czytania- dobierały podpisy do planet, układały wyrazy z rozsypanki literowej. Podczas zabawy dowolnej chętnie budowały pojazdy i stacje kosmiczne. Pokonywały tor przeszkód - usprawniały koordynację wzrokowo- ruchową, równowagę, ćwiczyły mięśnie stóp. Był to tydzień wspaniałych wrażeń.
Ten tydzień wzbudzał wśród dzieci wiele emocji i przeżyć, gdyż dotyczył odległej krainy – obszarów polarnych. Przedszkolacy zdobyli wiedzę na temat zwierząt żyjących na północnym i południowym kole podbiegunowym. Wykonali pomysłowe prace plastyczne prezentujące eskimosa, igloo oraz pingwiny. Bawiliśmy się przy muzyce do piosenek: „Pingwin”, „Eskimosek”, „Bałwankowa rodzina”. Kształtowaliśmy umiejętności dodawania oraz odejmowania po kilka (po każdym dodawaniu lub odejmowaniu dzieci ustalały ile jest). Poznaliśmy nową literę „G, g”. Uczyliśmy się wiersza Doroty Gellner pt.: „Sześć kucharek”, bawiliśmy się w „teatr”. Czytaliśmy książkę „Foki”- utrwalaliśmy poznane litery, układaliśmy modele wyrazów, dobieraliśmy podpisy do obrazków. Na zajęciach ruchowych dominowały zabawy z elementem równowagi, celowania, toczenia. Dziękujemy rodzicom Bartka za załatwienie atrakcyjnego materiału do ćwiczeń- rurek tekturowych.
W minionym tygodniu przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznej zabawy na śniegu. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną „Zimowe dyscypliny sportowe” oraz „Zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych”. Poznaliśmy różne zimowe dyscypliny sportowe, nauczyliśmy się je nazywać. Wiemy już, jak należy bezpiecznie bawić się i korzystać ze sprzętów zimowych oraz jakie miejsca wybierać do jazdy na sankach, nartach czy łyżwach. Przywoływaliśmy zimę piosenką „Zbudź się zimo”. Bawiliśmy się z wykorzystaniem białej bibuły do piosenki „Pada śnieg”. Układaliśmy zespołową pracę z białych elementów na niebieskim płótnie „Zima”. Rysowaliśmy flamastrami i pastelami na temat „Zimowe zabawy”.
Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu dzieci. W tym tygodniu szykowaliśmy się do obchodów ich święta. Dzieci opowiadały o swoich dziadkach -o ich ulubionych zajęciach, wspólnych zabawach. Co roku gościliśmy ich w sali. Dwa ostatnie lata nie pozwoliły na spotkanie w przedszkolu, ale dzieci nie zapomniały o tym ważnym dniu. Z wielkim zapałem przygotowały eko-niespodzianki oraz portrety, a także występ, który został nagrany i przekazany dziadkom.
>> więcej ...
Kochany Kolego życzymy Ci wszystkiego naj..., naj... naj...
>> więcej ...