Oddział IV

 


 

Nauczycielki: mgr Agnieszka Ufniarska, mgr Alicja Zarzecka


 

Wiosna na wsi

 Niedziela, 10 kwietnia 2022 r. 

Wiosna na wsi to bardzo ciekawy okres. Staraliśmy się poszerzyć swoje wiadomości na temat zwierząt mieszkających na wsi. Przypomnieliśmy nazwy młodych zwierząt: cielaczek, jagnię itd. Dzieci wypowiadały się na temat wysłuchanego opowiadania pt. „Awantura na wiejskim podwórku”. W oparciu o historyjkę obrazkową poznaliśmy drogę mleka od krowy do sklepu. Rozwiązywaliśmy zagadki tekstowe i rozpoznawaliśmy odgłosy zwierząt mieszkających na wsi. Poznaliśmy literę F, f małą i wielką drukowaną i pisaną. W oparciu o zabawy i ćwiczenia uczyliśmy się układać i rozwiązywać zadania tekstowe. Odczytywaliśmy matematyczny zapis. Wykonaliśmy prace plastyczne związane z tematyką. W czasie pobytu na placu przedszkolnym sprawdziliśmy zmiany w przyrodzie. Hiacynty na naszej rabatce bardzo podrosły. Bawiliśmy się przy zabawie rytmicznej „Kwoka”. Dzieci z naszej grupy biorące udział w konkursie ogłoszonym w „Bajkowej gazetce” odebrały nagrody. Gratulujemy i dziękujemy rodzicom za pomoc w wykonaniu bardzo ciekawych prac.



Zwierzęta sprzed milionów lat

 Sobota, 2 kwietnia 2022 r.   ( 17:07 ) 

Dinozaury to stworzenia, które bardzo fascynują szczególnie dzieci. W poniedziałek byliśmy z  wizytą w bibliotece, gdzie dzieci obejrzały prezentację multimedialną o dinozaurach, wysłuchały różnych ciekawostek, poznały wiele gatunków tych gadów, a nawet słuchały ich odgłosów. Dowiedziały się m in. jak wyglądały, czym się żywiły, jak przychodziły na świat. Okazało się, że przedszkolacy posiadają wielką wiedzą na ten temat i wśród dinozaurów mają swoich ulubieńców. Aby jeszcze bardziej ją wzbogacić wypożyczyliśmy książki związane z tą tematyką.



Urodziny Lenki

 Sobota, 2 kwietnia 2022 r.   ( 17:00 ) 

Lenka, wszystkiego najlepszego...



Nadeszła wiosna

 Wtorek, 29 marca 2022 r.   ( 19:06 ) 

    W minionym tygodniu „Zielonym korowodem” powitaliśmy wiosnę. Poznaliśmy literę U, u. Zajrzeliśmy do ula. Poznaliśmy życie pszczół i ich znaczenie dla roślin i człowieka. Utrwalaliśmy znajomość nazw i wyglądu wiosennych kwiatów. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Krokusy” przy pomocy plastikowych widelców. Ćwiczyliśmy z wykorzystaniem drabinek, rozwijając koordynację ruchową. Bogaciliśmy słownictwo związane z wiosną. Rozwijaliśmy słuch fonematyczny. Dbaliśmy o posadzone wcześniej rośliny. Rozwijaliśmy umiejętności kodowania z wykorzystaniem „Maty”.



Radca prawny w przedszkolu

 Wtorek, 22 marca 2022 r.   ( 19:08 ) 

22 marca 2022 r. naszą grupę odwiedziła Pani Anita Wyszyńska- radca prawny.  Dzieci dowiedziały się, co trzeba zrobić, aby zostać radcą prawnym. Pani Anita w  bardzo ciekawy sposób opowiadała  o pracy Sądu. Przedstawiała krótkie historyjki i wyjaśniała sytuacje, w których udziela pomocy. Uświadomiła przedszkolakom, że przestrzeganie prawa to obowiązek każdego człowieka. Dzieci mogły obejrzeć wielką księgę, pełną przepisów, którą musi znać każdy prawnik. Największym zainteresowaniem cieszyła się toga. Odważni chętnie przymierzali strój prawnika. Niektóre dzieci już dziś wiedzą, że w przyszłości zostaną radcami prawnymi:) Dziękujemy serdecznie Gościowi za bardzo interesujące spotkanie.



Wiosna tuż, tuż...

 Niedziela, 20 marca 2022 r.   ( 11:36 ) 

W minionym tygodniu rozmawialiśmy na temat nadchodzącej wiosny.
W poniedziałek odwiedziliśmy osiedlową bibliotekę. Dzieci obejrzały prezentację „Witaj wiosno!”- poznały zwiastuny wiosny oraz przysłowia związane z miesiącami wiosennymi. Rozwiązywały zagadki przyrodnicze. Na pamiątkę spotkania  przekazały paniom wiosenne prace wcześniej przygotowane w przedszkolu. Ponadto wykonaliśmy prace z papieru: „Przebiśniegi”, „Wiosenne wachlarzyki”. Nauczyliśmy się nowej piosenki pt.: „Maszeruje wiosna” oraz tańca „Jiffy mixser”. Poznaliśmy nową literę C, c; doskonaliliśmy technikę czytania. Liczyliśmy elementy zbioru, ustalaliśmy, ile ich jest. Wnioskowaliśmy o stałości liczby elementów w  zbiorze, mimo zmian sugerujących, że po zmianie może być więcej albo mniej. Staraliśmy się przyspieszyć przyjście wiosny. Założyliśmy „zielony ogródek na parapecie:) Na podwórku poszukiwaliśmy zwiastunów wiosny.
W czwartek nasze przedszkole odwiedzili goście upierzeni, ze skrzydłami, potrafiącymi latać i świetnie widzącymi nocą…były nimi sowy. Wizyta tych ptaków odbyła się pod czujnym okiem opiekunów -pracowników z ośrodka „Potupajka w Niewiadomej”. Dzieci poznały sowie zwyczaje i anatomię: słuch sowi, jak widzi sowa, sowie menu oraz dowiedziały się wielu ciekawostek o tych drapieżnikach. Mogły sowy nie tylko obejrzeć, ale i …dotknąć:)  



Poznajemy sowy- spotkanie z pracownikami mini ZOO

 Czwartek, 17 marca 2022 r.   ( 16:46 ) 



W świecie zwierząt

 Środa, 16 marca 2022 r.   ( 8:30 ) 

W minionym tygodniu poszerzaliśmy wiadomości na temat świata zwierząt. Uczestniczyliśmy w przedstawieniu pt.”Wyspa Pacynek”. Wykonaliśmy prace plastyczną malując akwarelami kameleona. Wykorzystując starą płytę CD stworzyliśmy kolorową rybkę. Poznaliśmy nową literę -w,W. Rozwijaliśmy umiejętności związane z przygotowaniem do czytania oraz tworzyliśmy kolekcje – zabawy matematyczne. Rozwiązywaliśmy zagadki tekstowe na temat zwierząt. Poznaliśmy zabawę rytmiczną ze śpiewem pt. „Dżungla”. Słowa piosenki ilustrowaliśmy ruchem. Obchodziliśmy Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn. Śpiewaliśmy Sto Lat Bartkowi i Michałowi. Ćwiczyliśmy wykonując slalom z piłką tocząc ją po podłodze.



Tak nam mija czas

 Niedziela, 6 marca 2022 r.   ( 11:40 ) 

Niezbędnym „narzędziem”, pomagającym w zrozumieniu  upływu czasu  jest zegar. I to właśnie on był bohaterem tego tygodnia. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną „ Historia zegara”. Poznaliśmy różne zegary wykorzystywane zarówno dawniej ( zegar słoneczny, wodny, piaskowy) jak  i współcześnie. Rozmawialiśmy na temat opowiadania S. Karaszewskiego pt.: „Strażnik czasu”. Uczyliśmy się   nowego wiersza pt.: „Tydzień” J. Brzechwy. Utrwalaliśmy nazwy oraz kolejność pór roku, dni tygodnia, miesięcy. Dzieci oglądały różne zegary, wsłuchiwały się w ich odgłosy,  wykonały własne - ścienne z papieru i na rękę z folii piankowej. Uczyły się określać pełne godziny. Doskonaliły kroki tańca skandynawskiego „Pięta, palce”. Poznaliśmy nową literę Z, z. Bawiliśmy się do piosenki „Zegar bije”. Na zajęciach ruchowych ćwiczyliśmy siłę oraz koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową wykorzystując  chustę animacyjną, laski i krążki.



JAK I CZY W OGÓLE ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM O WOJNIE?

 Środa, 2 marca 2022 r.   ( 17:27 ) 

   Tak, rozmawiajmy- dzieci mają dostęp do mediów i w końcu usłyszą, a wtedy lęki     i niepokoje mogą być wszędzie.