Oddział IV
Nauczycielki: mgr Agnieszka Ufniarska, mgr Alicja Zarzecka
Moja Rodzina
W tym tygodniu odbyły się zajęcia z cyklu „Moja rodzina”. Poznaliśmy nową literę wielką i małą M, m. Rozmawialiśmy o swoich rodzinach- dzieliliśmy się wiadomościami na temat życia w rodzinie oraz tego jak możemy sobie wzajemnie pomagać. Nazywaliśmy członków swoich rodzin, oznaczając stopień pokrewieństwa z wykorzystaniem książki M. Strzałkowskiej „Ach, jak dobrze mieć rodzinę”. Poznawaliśmy historie rodzin, zaznaczając poszczególnych członków rodziny na drzewie genealogicznym. Opowiadaliśmy o zawodach wykonywanych przez rodziców, rozwiązywaliśmy zagadki. Bawiliśmy się w zabawy naszych rodziców, dziadków tj. zabawy z gumą, w kapsle. Na zajęciach ruchowych ćwiczyliśmy z nietypowym przyborem… butelką plastikową. Wykonaliśmy portrety swoich rodzin a także pracę „Słoneczniki” inspirowaną obrazem Vincentego van Gogha. Kontynuowaliśmy konstruowanie gier -opowiadań z ….pułapkami. Na przygotowanych wcześniej planszach do gry zaznaczaliśmy skróty oraz obejścia. Poprzez zabawę doskonaliliśmy wiele umiejętności przydatnych podczas nauki i pracy tj. pamięć, koncentrację, spostrzegawczość, umiejętności matematyczne. Kształtowaliśmy swoją odporność emocjonalną- umiejętność godnego znoszenia porażki - w myśl zasady: przegrałeś nie martw się spróbuj jeszcze raz sukces jest osiągalny. Wcale to nie takie łatwe pogodzić się z przegraną. Proponujemy kontynuowanie rozgrywek z całą rodziną:). Ćwiczyliśmy krok walca przy piosence „Dziękuję, mamo” ( zachęcamy do tańca - piosenka w załączniku:). Nie zabrakło jesiennych zabaw w ogrodzie przedszkolnym.
Warzywa znane i lubiane
W minionym tygodniu przypominaliśmy nazwy, wygląd i smak warzyw. Poznaliśmy wygląd ogórka kiwano- zdziwiło nas, że ten ogórek ma kolce. Wykonaliśmy z marchewki i jabłka smaczny i zdrowy sok warzywno – owocowy. Doskonaliliśmy swoją umiejętność wycinania wykonując pracę plastyczną pt. „Zapasy na zimę”. Rozwiązywaliśmy układane przez siebie zagadki słowne o warzywach. Uczyliśmy się piosenki pt. „Wielki rwetes dziś u Basi”, w której mowa była o kiszeniu kapusty. Poznaliśmy kolejną literę – A, a, drukowaną i pisaną. Ćwiczyliśmy słuch fonematyczny. Obejrzeliśmy teatrzyk sylwet pt. „Na straganie” - J. Brzechwy. Uczyliśmy się konstruować gry ściganki. Potem graliśmy w parach. Każdy chciał wygrać. Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki uczestniczyliśmy w zajęciach w osiedlowej bibliotece. Graliśmy na ekologicznych instrumentach. Chętnie bawiliśmy się na placu przedszkolnym , korzystając z pięknej jesiennej pogody.
Światowy dzień drzewa
Święto to wymyślił w 1872 roku w USA miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że: „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Przedszkolacy już w piątek obchodzili to święto. Utrwaliliśmy wiadomości jaką role pełnią drzewa w przyrodzie, jakie znaczenie odgrywają w życiu człowieka. Wyszliśmy do ogrodu przedszkolnego, by wesoło bawić się. Naszym marzeniem jest być szczęśliwym i codziennie cieszyć się pięknem przyrody: )
Międzynarodowy Dzień Muzyki
Pierwszego października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki. W piątek dzieci wzięły udział w wielu muzycznych zabawach. Tańczyły do utworu Country dance, grały i tańczyły do utworu La Raspa. Odgadywały muzyczne zagadki. Dużą atrakcją były zabawy z wykorzystaniem bum bum rurek oraz zabawy do piosenki „Jesienna kołysanka”. Zachęcamy serdecznie do tej zabawy w domu po spacerze jesiennym - potrzebne będą liście. Zabawę dzieci znają:) piosenka dołączona w załączniku.
Jesienią w sadzie
Jesień to czas dojrzewania owoców. W piękny słoneczny dzień wybraliśmy się na ryneczek, aby obejrzeć dary sadu i zakupić owoce, z których następnie wykonamy …szaszłyki. Pan sprzedawca bardzo ciekawie opowiadał o owocach, zarówno tych spotykanych w naszych sadach, ale też i o egzotycznych. Doradził w zakupach. W przedszkolu oglądaliśmy owoce, określaliśmy kształt, kolor, wielkość, segregowaliśmy, układaliśmy z nich mandalę. Następnego dnia zaprosiliśmy szefową kuchni panią Alę, która zapoznała dzieci z piramidą żywienia i podkreśliła wielkie znaczenie spożywania owoców i warzyw dla naszego zdrowia. Podarowała nam śliwki, które wykorzystaliśmy do sporządzenia szaszłyków. W końcu nadeszła pora na kolorowy deser. Z umytych i obranych owoców dzieci wykonały szaszłyki :) Każdy samodzielnie kroił, a następnie nakłuwał na patyki. Przedszkolakom smakowała własnoręcznie przygotowana potrawa.
>> więcej ...
Jesienne zajęcia w bibliotece
Jesień jest jedną z najpiękniejszych pór roku- zachodzi wiele ciekawych zjawisk przyrodniczych. W poniedziałek byliśmy na wycieczce w bibliotece. Przedszkolacy oglądali prezentację multimedialną na temat tej pory roku. Stała się ona okazją do rozmów o jesiennej przyrodzie, inspiracją do twórczego wykorzystania jej darów. Dzieci wzięły udział w krótkim quizie. Za wiedzę i zaangażowanie w zajęciu otrzymały jesienną kolorowankę i balon. Przedszkolacy przekonali się, że dobrym sposobem na długie jesienne popołudnia może być książka. Każdy mógł poprosić panią bibliotekarkę o swoją ulubioną pozycję i przejrzeć ją w bibliotece. Wypożyczyliśmy wybrane przez dzieci książki do przedszkola. Pani bibliotekarka zaprosiła wszystkie dzieci do systematycznego korzystania z biblioteki. Dziękujemy bardzo za wspaniałe zajęcia. Postaramy się być częstymi gośćmi:)
>> więcej ...
Pokaz tańca
W poniedziałek odwiedził nas pan Robert ze Studia Tańca Good Step. Przedszkolacy oglądali pokaz tańca towarzyskiego i nowoczesnego. Wraz z tancerzami mieliśmy okazję poćwiczyć do wesołej muzyki i przekonać się jak wyglądają zajęcia taneczne. Wszystkim bardzo się podobało, uśmiechy nie schodziły z twarzy: )
Nadeszła jesień
W minionym tygodniu obchodziliśmy „Dzień Przedszkolaka”. Były tańce, konkursy zręcznościowe i spacer po ogrodzie przedszkolnym. Dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami z pobytu w przedszkolu.
>> więcej ...
