Oddział IV

 


 

Nauczycielki: mgr Agnieszka Ufniarska, mgr Alicja Zarzecka


 

W świecie baśni

 Poniedziałek, 17 stycznia 2022 r.   ( 23:12 ) 

Bajki, baśnie, bajeczki, któż nie lubi ich słuchać. W minionym tygodniu rozmawialiśmy na temat ulubionych bajek i baśni. Opowiadaliśmy historyjkę obrazkową pt. „Kopciuszek”, rozwiązywaliśmy zagadki związane z omawianą tematyką. Poznaliśmy wielką i małą literę N. Utrwalaliśmy znajomość dotychczas poznanych liter. Rozwijaliśmy umiejętność kupowania różnych rzeczy. Doskonaliliśmy umiejętność liczenia. Wykonaliśmy ciekawe prace plastyczne rysując pastelami i wycinając „Zamek królowej śniegu”. W czasie zajęć ruchowych ćwiczyliśmy w oparciu o metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.



Mijają dni, miesiące, lata...

 Czwartek, 6 stycznia 2022 r.   ( 16:17 ) 

W tym tygodniu utrwalaliśmy nazwy pór roku, miesięcy i dni tygodnia. Poznaliśmy nową literkę „S, s”. Ćwiczyliśmy czytanie -układaliśmy wyrazy z rozsypanki literowej, czytaliśmy sylaby, proste zdania. Nazwy dni tygodnia i miesięcy dzieci same odnajdywały wśród innych. Zapoznaliśmy się z różnymi rodzajami kalendarzy, z ich wielką przydatnością w codziennym życiu. Sami prowadziliśmy kalendarz przeżyć ustalając jakie ciekawe wydarzenia  w danym dniu miały miejsce, wykonując rysunek i zaznaczając w kalendarzu zawieszonym na tablicy.  Ustalaliśmy co było wczoraj, przedwczoraj, co będzie jutro, pojutrze, za trzy dni.  Bawiliśmy się z pomponami do piosenki „Sto lat Babciu”. Uczyliśmy się nowej piosenki „W karnawale”. Wykonaliśmy prace plastyczne „Fajerwerki”, które można zobaczyć na tablicy naszej grupy w szatni:)



Urodziny Nikoli

 Niedziela, 2 stycznia 2022 r.   ( 12:41 ) 

Kochana Nikolo! Wszystkiego naj... naj... z okazji urodzin życzą koledzy i koleżanki z grupy:)



W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia

 Niedziela, 2 stycznia 2022 r.   ( 12:14 ) 

Magiczna atmosfera zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zagościła w naszej grupie kilka dni przed świętami. Podczas zajęć rozmawialiśmy o świętach i związanych z nimi tradycjach i zwyczajach pielęgnowanych w domach. Zajęcia miały na celu uświadomienie  najcenniejszych wartości przekazywanych z
pokolenia na pokolenie, że Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, w którym ludzie starają się być lepsi i uczynni. Dzieci wykonały prace plastyczne: „Mikołaj”, „Choinka”. Bawiliśmy się w zabawy dydaktyczne, min. „Ja mam, kto ma”,  słuchowe „Co to za odgłosy”, słowne „Składamy życzenia”. Uczyliśmy się kolęd i pastorałek: „Wśród nocnej ciszy”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Leży mały Jezus”. Przedszkolacy z pomocą rodziców przygotowali się do występu na Jasełka. (Wszystkim Rodzicom składamy serdeczne podziękowania za wielkie zaangażowanie:) 22 grudnia dzieci przedstawiły Jasełka przed zaproszonymi gośćmi- panią Dyrektor i panią Księgową. Następnie śpiewały kolędy, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia. Ten wyjątkowy czas upłynął w miłej, serdecznej atmosferze.



Mikołajkowa Gala Przedszkolaków

 Niedziela, 2 stycznia 2022 r.   ( 12:06 ) 

Wielki sukces  dzieci z naszej grupy w Mikołajkowej Gali Przedszkolaków organizowanym przez MDK w Białymstoku! Dzieci  nagrodzone - Pola S.i wyróżnione - Lena F., Zosia G., Zosia R. - w konkursie plastycznym, a prace Jadzi  D. i Leny P.  zakwalifikowane na wystawę.  Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy :)



Zabawy Mikołajkowe

 Sobota, 11 grudnia 2021 r.   ( 20:40 ) 

W minionym tygodniu dominowały zabawy Mikołajkowe. Już od poniedziałku zaczęliśmy dekorację sali, a także ubraliśmy choinkę wykorzystując zabawki eko wykonane przez dzieci i rodziców w domu. Choinka wygląda przepięknie ubrana w bardzo pomysłowe ozdoby. Dziękujemy Rodzicom i dzieciom za ogromny wkład pracy:) Obejrzeliśmy teatrzyk „Bajkowa szopka” w wykonaniu aktorów „Pod Orzełkiem”. Wykonaliśmy ozdoby do sali- Mikołaje z papierowych talerzyków, papierową choinkę, prace Mikołajkowe do biblioteki. Dzieci przygotowały również pocztówki z papieroplastyki, które zostały przekazane dla wolontariuszy ze „Szlachetnej paczki”. Poznaliśmy nową literę „Y”, czytaliśmy sylaby, wyrazy i zdania. Uczyliśmy się piosenki pt.: „Zaczarowana noc”, tańczyliśmy do tej piosenki. Poznaliśmy wiersz pt.: „Mikołaj”. Na zajęciach ruchowych ćwiczyliśmy równowagę oraz skoki zawrotne przez ławeczkę. Na zajęciach matematycznych doskonaliliśmy umiejętności liczenia- rozróżnialiśmy prawidłowe i błędne liczenie, ustalaliśmy, jak trzeba liczyć. W piątek byliśmy w bibliotece na zajęciach przybliżających nam zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i na świecie. Rozwiązywaliśmy zagadki przygotowane przez panie bibliotekarki. Na pamiątkę zajęć otrzymaliśmy odblaski oraz książki do przedszkola. Paniom Bibliotekarkom składamy serdeczne podziękowanie za ogromne zaangażowanie  w przygotowaniu zajęć.



Urodziny Filipa

 Sobota, 11 grudnia 2021 r.   ( 20:37 ) 

100 lat, 100 lat niech żyje nam...



Mikołajki

 Poniedziałek, 6 grudnia 2021 r.   ( 19:51 ) 

Witaj święty Mikołaju, gościu prosto z nieba.



Co robimy w wolnym czasie?

 Niedziela, 5 grudnia 2021 r.   ( 21:21 ) 

Czas tak szybko mija. W minionym tygodniu opowiadaliśmy co lubimy robić w wolnym czasie, jakie lubimy zabawy. Poznaliśmy literę L,l drukowaną i pisaną. Czytaliśmy sylaby, wyrazy i proste zdania. Rozwijaliśmy słuch fonematyczny
i koncentrację uwagi, liczyliśmy słowa w zdaniu, dzieliliśmy słowa na sylaby
i głoski. Z ciekawością wysłuchaliśmy opowiadania M. Strękowskiej- Zaremby pt.”Bajka o prawdziwym skarbie”. Dowiedzieliśmy się, że dobre uczynki, mądre postępowanie i wrażliwość są największym skarbem. Układaliśmy zdania z podanymi przez nauczycielkę słowami zaczynającymi się na określoną głoskę. Rozwijaliśmy umiejętność przeliczania liczebnikami porządkowymi. Ćwiczyliśmy sprawność naszych rąk i koordynację wzrokowo ruchową w trakcie rysowania po śladzie. Z dużym zapałem wykonaliśmy kompozycję z wykorzystaniem różnych plastikowych zakrętek. Musieliśmy pracować w małych zespołach. Wykonaliśmy pięknego aniołka z szyszki. Śpiewaliśmy piosenki u utrwalaliśmy „Taniec”. Rozwijaliśmy umiejętność rzutu i chwytu piłki z odbicia o ziemię w miejscu i w ruchu. W wolnym czasie wspólnie bawiliśmy się, rysowaliśmy, graliśmy w warcaby.



Zdrowie naszym skarbem

 Sobota, 27 listopada 2021 r.   ( 13:50 ) 

W  tym tygodniu mieliśmy dużo atrakcji. W poniedziałek gościliśmy artystów z zespołu Arte- Muza z przedstawieniem „Wikingowie i Indianie”. Dzieci  poznały nie tylko nazwy i brzmienie instrumentów muzycznych, ale również zwyczaje Indian i Wikingów. Wzięły udział we wspólnych zabawach. Poznaliśmy nową literę K, k- rozpoznawaliśmy ją w tekście, czytaliśmy proste wyrazy i zdania. Rozmawialiśmy na temat naszego zdrowia, w jaki sposób  o nie dbać. Przygotowaliśmy bardzo apetyczne, ale przede wszystkim „zdrowe” kanapki. Okazało się, że dzieci lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin.  Przekonaliśmy się, że ogromny wpływ na nasze zdrowie ma ruch. Rozmawialiśmy na temat różnych dyscyplin sportowych. Ćwiczyliśmy koordynację wzrokowo- ruchową, równowagę przechodząc po podwyższonych powierzchniach- ławeczce, drabinie, chodziliśmy na „nartach”. Zajęcia ruchowe uatrakcyjniała nam muzyka z płyty „Gimnastyka dla smyka”.  Wykonaliśmy pracę plastyczną „Moje wymarzone przedszkole” i udekorowaliśmy nią zarówno salę, jak i  hol przedszkola.