Oddział V

 


 

Nauczycielki: mgr Dorota Borowska, mgr Agnieszka Szkiłądź


 

Zwierzęta egzotyczne

 Niedziela, 21 maja 2023 r.   ( 10:57 ) 

W minionym tygodniu grupa starszaków realizowała tematykę tygodnia „Zwierzęta egzotyczne”. Podczas prezentacji multimedialnej poznawaliśmy na mapie ich miejsce zamieszkania, dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek o tych zwierzętach, rozpoznawaliśmy odgłosy zwierząt,  rozwiązywaliśmy zagadki słowne i obrazkowe. Tworzyliśmy zwierzęta z wykorzystaniem papierowych talerzyków.  Braliśmy udział w zabawach doskonalących umiejętność czytania i liczenia. Korzystaliśmy z photonu i dywanu interaktywnego. Poznaliśmy narzędzia pomiaru długości- miarkę krawiecką i stolarską, taśmę mierniczą, linijkę szkolną. Dzieci posługiwały się tymi narzędziami i zdobywały doświadczenia w mierzeniu wybierając przedmioty z sali. Gościliśmy panów Kominiarzy. Dowiedzieliśmy się  na czym polega ich praca, jakich rekwizytów używają, co robią w naszym przedszkolu i… dlaczego guziki przy ubraniu są metalowe:) Pokonywaliśmy różne tory przeszkód.  Uczyliśmy się gry na bum bum rurkach. Zagraliśmy przed widownią – maluszkami. Gościliśmy również w maluszkach na ich próbie programu na uroczystość Rodzinną. Był to tydzień pełen miłych wrażeń:)



Majowa łąka

 Niedziela, 14 maja 2023 r.   ( 22:09 ) 

    W minionym tygodniu rozmawialiśmy na temat majowej łąki. Przypomnieliśmy mieszkańców łąki i rośliny, które możemy tam spotkać. Poznaliśmy literę H,h. W oparciu o film edukacyjny poznaliśmy cykl rozwojowy motyla. Oglądaliśmy piękne motyle z różnych stron świata. Rozwiązywaliśmy zagadki związane z mieszkańcami łąki. Umiejętności rytmiczno ruchowe rozwijaliśmy w czasie nauki układu tanecznego do utworu pt. „Rusałka”. Chętnie wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Majowa łąka” – collage i „Owad”- papieroplastyka. Naszą sprawność fizyczną rozwijaliśmy w czasie poruszania się po podwyższonych powierzchniach. Próbowaliśmy zrozumieć, że długość sznurka nie ulegnie zmianie, chociaż się go zwinie. Chętnie bawiliśmy się na placu przedszkolnym. Poznaliśmy znaczenie roślin i zwierząt występujących na łące.



Mieszkańcy Europy

 Niedziela, 7 maja 2023 r.   ( 20:18 ) 

W minionym tygodniu  obejrzeliśmy prezentację pt.: „Unia Europejska”. Dowiedzieliśmy się  wiele ciekawostek na temat poszczególnych państw należących do Unii. Poznaliśmy flagę Unii Europejskiej, hymn Unii- „Odę do radości”. Bawiliśmy się w dobieranie mieszkańców i flag różnych stron świata. Kodowaliśmy na macie edukacyjnej. Układaliśmy wieże z kubeczków jednorazowych. Obchodziliśmy 6 urodziny Yegora. Drogi kolego, życzymy Ci wszystkiego najlepszego:)



W zdrowym ciele zdrowy duch”- zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno- społeczne

 Niedziela, 30 kwietnia 2023 r.   ( 10:12 ) 

W środę w grupie V odbyły się kolejne zajęcia podnoszące kompetencje emocjonalno- społeczne w ramach realizacji programu „W zdrowym ciele- zdrowy duch” pt.: „Razem można więcej”. Dzieci bawiły się w zabawy min.: „Komplementy”-zabawa z piłką, „Stonoga”- zabawa ruchowa ze śpiewem, „Wycieczka”, „Kołyska”-zabawy ruchowe. Wszystkie te zabawy dały  dzieciom dużo radości. Pozwoliły nam jeszcze lepiej się poznać, obdarzać się wzajemnie zaufaniem, szacunkiem, ale przede wszystkim ukazały, że starszacy zgodnie współdziałają, współpracują ze sobą.



Mali Strażnicy Przyrody

 Niedziela, 23 kwietnia 2023 r.   ( 22:27 ) 

    Miniony tydzień przypomniał nam jak należy dbać o przyrodę. Nasza przyszłość zależy od nas, naszego dbania o środowisko( oszczędzania wody, prądu, segregowania śmieci). Poznaliśmy etapy rozwoju żaby. Poznaliśmy literę ż- małą i wielką. Opowiadanie J. Kasperowiaka pt.”Mali strażnicy przyrody”uświadomiło, że my też możemy być strażnikami przyrody. W czasie zajęć „Jestem cząstką przyrody” rozwiązywaliśmy zagadki tekstowe, obrazkowe i pantomimiczne. W trakcie zabawy badawczej próbowaliśmy oczyścić wodę i sprawdzić gdzie jest powietrze. Doskonaliliśmy umiejętność czytania w czasie rozwiązywania rebusów i krzyżówek. Dowiedzieliśmy się, że są liczby parzyste i nieparzyste. Graliśmy w zmodyfikowaną grę w „Kartofla”. W zespołach wykonaliśmy plakat związany z tematyką ekologiczną na temat: ”Dbamy o Ziemię”. Z kolorowego papieru wycinaliśmy wiosenne drzewo. Bawiliśmy się w rytm piosenki „Nasza błękitna planeta”. Chętnie rozwiązywaliśmy zagadki słuchowe związane z odgłosami przyrody, miasta itp. Pokonywaliśmy tor przeszkód ćwicząc naszą zwinność. Omawiana tematyka pozwoliła nam dostrzec, jak piękna jest przyroda i warto o nią dbać.



Zwierzęta z wiejskiego podwórka

 Niedziela, 16 kwietnia 2023 r. 

    W minionym tygodniu rozmawialiśmy o zwierzętach z wiejskiego podwórka. Obejrzeliśmy film edukacyjny na temat „Skąd się bierze mleko?”. Zwróciliśmy uwagę na znaczenie otrzymywanych produktów pochodzących od poszczególnych zwierząt. Rozwiązywaliśmy zagadki tekstowe na temat zwierząt hodowanych w gospodarstwie, rozpoznawaliśmy wydawane przez nie odgłosy. W czasie zajęć matematycznych bawiliśmy się w polowanie na tygrysa. Poznaliśmy aspekt porządkowy liczby naturalnej. Uczyliśmy się wesołej piosenki pt. „Na podwórku koło bramy”. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Pies” w oparciu o technikę -origami z kółek i kwadratów. Swoje zdolności plastyczne ćwiczyliśmy w czasie rysowania pastelami zwierząt z wiejskiego podwórka. Doskonaliliśmy także umiejętność czworakowania.



Święta Wielkanocne

 Piątek, 7 kwietnia 2023 r.   ( 20:52 ) 

Miniony, pełen wrażeń tydzień upłynął pod hasłem „Święta wielkanocne”. Dzieci poszerzyły wiadomości na temat tradycji, zwyczajów i symboli Wielkanocy. Poznaliśmy nową literę J jak jajka. Z wielką radością śpiewaliśmy piosenki wielkanocne - „Jajko kurze”, „Koszyczek pełen życzeń”, a do masażyku wykorzystaliśmy  piosenkę „Kurka”. Rysowaliśmy pisanki, wykonaliśmy  koszyczek wielkanocny z kolorowego papieru. Porównywaliśmy właściwości jajka surowego i gotowanego oraz bawiliśmy się w zabawy zręcznościowe min. przenoszenie pisanek na łyżce, turlanie pisanek po dywanie ( co wcale nie było takie łatwe:). Podczas zabawy matematycznej „Winda w zaczarowanym domu” doskonaliliśmy naukę w zakresie liczenia, czytania i pisania.
 



"W zdrowym ciele- zdrowy duch"- realizacja programu rozwijającego kompetencje emocjonalno-społeczne

 Niedziela, 2 kwietnia 2023 r.   ( 18:35 ) 

W środę na zajęciach ćwiczyliśmy różne sposoby radzenia z problemami. Braliśmy udział w zabawach min.: zabawy siłowe, zabawę bieżną w „Pająka i muchy”, masażyk „Pajączek”, zabawę integracyjną „Rakietę”. Intensywnie poszukiwaliśmy pomysłów w jaki sposób radzić sobie ze swoją złością. Dzieci wykazały się dużą inwencją- podawały bardzo ciekawe pomysły, które zostały umieszczone na naszej tablicy.



Witaj wiosno

 Sobota, 25 marca 2023 r.   ( 15:35 ) 

Miniony tydzień był bardzo wyjątkowy- powitaliśmy Wiosnę. Dzieci poznały legendę o topieniu Marzanny i przemaszerowały przez osiedle, aby  oznajmić wszystkim, że zima  odeszła,  a  jej miejsce zajęła Wiosna. Wykonaliśmy kolorowe przepiękne kwiaty i nimi powitaliśmy nową porę roku. Śpiewaliśmy piosenki o wiośnie. Dzieci  obejrzały inscenizacje na podstawie utworu J. Brzechwy „Przyjście wiosny” w wykonaniu pracowników przedszkola (zdjęcia w wydarzeniach). Obejrzeliśmy audycję muzyczną „Niezwykłe wybryki Doktora Muzyki” w wykonaniu muzyków z Filharmonii  Podlaskiej (relacja w Wydarzeniach). Poznaliśmy nową literę U, u  na podstawie wyrazu ule, utrwalaliśmy poznane litery bawiąc się w zabawę „ Ja mam literę… Kto ma?...”. Poznaliśmy krok nowego tańca „Walczyka Bernardyńskiego”. Wykonaliśmy pracę z wydzieranki z gazet pt.:„Bazie”. Bawiliśmy się w zabawę „Ile wart jest domek”. Polegała ona na zbudowaniu domku z pocztówek, a następnie wyjmowaniu z niego po jednej karcie. Próbowaliśmy też ustawić domek na stosie pocztówek i wyciągać karty ze stosu tak, aby nie było katastrofy.  Rozwiązywaliśmy zagadki i  różnorodne zadania z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. To był tydzień pełen miłych, niesamowitych  wrażeń :)



Znamy Różne Parki

 Niedziela, 19 marca 2023 r.   ( 23:35 ) 

    W minionym tygodniu rozmawialiśmy na temat różnych parków. Poznaliśmy Parki Rozrywki, Parki Krajobrazowe, Parki Narodowe znajdujące się na terenie naszego województwa i w Polsce. Dzieci wypowiadały się w jakich parkach były i zachęcały kolegów do ich odwiedzenia. Poznaliśmy literę P, p – małą i wielką. Rozwijaliśmy umiejętność dobierania do pary, porównywania ilości. Uczyliśmy się piosenki pt. „Nasze polskie ABC”. Tańczyliśmy do muzyki Urszuli Dudziak -„Papaja”. Rysowaliśmy wymarzony park, do którego chcielibyśmy zawitać. Wykonaliśmy makietę Opery w Sidney. Ćwiczyliśmy z piłeczkami.