Realizacja Białostockiego Programu Zabaw Fundamentalnych w naszym przedszkolu

w roku szkolnym 2015/2016.

W tym roku szkolnym  grupa I i II podjęła się realizacji Programu Zabaw Fundamentalnych

 

05 XI 2015

Zabawa rozwijająca inteligencję emocjonalną - "Żywa przyroda".

Dzieci z grupy I i II wspólnie wywiesiły karmnik dla ptaków - ciekawe jakie ptaki odwiedzą stołówkę?

06 XI 2015

Zabawa rozwijająca kreatywność i twórczość.

  Tego dnia dzieci z grupy II wykonały "Budę dla Burka" - stary karton, trochę farby i zabawa nie na żarty. Teraz budę Burek ma - też zrób taką, raz i dwa.

 

13 XI 2015

Nawlekanie makaronu - korale dla... - zabawa przygotowująca do nauki czytania i pisania.

  Dzieci z grupy II do wykonania "Korali" wykorzystały makaron, sznurek i stare guziki - wyszły nam fajowe koraliki.

16 XI 2015

Która figura następna - zabawa matematyczna w gr. III Dzięki takim zabawom dzieci doskonalą logiczne myślenie i myślenie przez analogię. Uczą dyscypliny i cierpliwości - powtarzalność wzoru uzyskuje się z matematyczną dokładnością i precyzją.

 

 

17 XI 2015

Swobodne zabawy dzieci z gr. III - takie zabawy rozwijają kreatywność i twórczość. Rozbudzają wyobraźnie przestrzenną i uczą planowania.

 

20 XI 2015

"Trzy kubeczki" - zabawa rozwijająca umiejętności matematyczna.

 Dzisiaj dzieciaki z grupy II doskonale bawiły się w tę prostą grę. Od razy "Wyszło szydło z worka"  - wiadomo kto w domu już się w "Trzy kubeczki bawił":) Bardzo nas cieszy aktywność, a właściwie wspólna zabawa rodziców z dzieckiem.  Polecamy tę prostą zabawę, która nie tylko doskonale bawi ale przede wszystkim uczy skupiania uwagi !

 

25 XI 2015

"Płaskorzeźba"

Dzisiaj dzieci z grupy II miały zadanie, tak tak zadanie! Wspólnie wykonały wspaniałą płaskorzeźbę ze starych gazet. A jak wiadomo jutro tj. 25 XI jest Dzień Pluszowego Misia, to oczywiście jest to MIŚ. Nie trzeba wiele, a tak wiele daje - rozwija wyobraźnię, uwagę, umożliwia współpracę, kształci dużą i małą motorykę. A najważniejsze to to, że daje zadowolenie z siebie samego, wiarę we własne siły. Jak Wam się podoba? Bo w naszym przedszkolu jest najpiękniejszy!

 

25 XI 2015

Dzień Pluszowego Misia

  Podczas zabaw dzieci miały okazję doskonalić swoje zmysły - węch, smak, ale także nabierały szacunku do żywej przyrody. Zapraszamy do zakładki wydarzenia.

 

27 XI 2015

 Dzisiaj dzieci z grupy II, podczas zabaw badawczych miały okazję doskonalić swoje zmysły - dotyk, węch, słuch. Polecamy tego typu zabawy - wokół jest mnóstwo materiałów z których można skorzystać. My w efekcie wykonaliśmy "grzechotanki". Nasze grzechotanki nie są ozdobione, chociaż warto to zrobić. Dzieci jednak postanowiły dorobić następne z jeszcze innymi materiałami, ale już wykorzystaliśmy je do wykonania instrumentacji piosenki:).

 

 

27 XI 2015

"Przesypywanki - przelewanki" czyli jak robimy masę solną.

  Dzisiaj dzieci z grupy II robiły ulepianki z masy solnej, ale to nie taka prosta sprawa bo przecież masy solnej nie da się kupić. Przepis pani Basi: Szklanka mąki, kubek soli, ciut oliwy jak kto woli. Zimnej wody pół kubeczka no i jeszcze ta, miseczka! Wszystko razem ugniatamy i mieszamy i turlamy no i masę solną mamy. Teraz tylko silne ręce, wyobraźni jak najwięcej!.

Świetny sposób na przygotowanie do nauki pisania ale także doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej całego ciała oraz kształcenie wyobraźni, bo przecież z tymi ulepiankami można jeszcze coś zrobić - ciekawe co?

27 XI 2015

   Tego dnia dzieci z grupy I wykonały zabawne "kociaki" - doskonały pomysł na wykorzystanie makulatury i pomysłowości a także doskonała okazja na utrwalenie gdzie, jakie części ciała, czym różni się kot od człowieka.

01 XII 2015

     Rwać, wycinać, gnieść i kleić - wydaje się, że to taka naturalna aktywność dziecka - polecamy taką zabawę, która doskonale kształci sprawność rąk (nie tylko, bo my zazwyczaj pracujemy na stojąco). Dzisiaj dzieci z grupy II szykowały pierwszą z zaplanowanych niespodzianek dla MIKOŁAJA!

 

04 XII 2015

"Mikołajkowy tor przeszkód".

    Tego dnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu imieniny Mikołaja - TOR PRZESZKÓD był doskonałą rozgrzewką do wesołej zabawy dla dzieci z grupy II.. Krzesła, stoły i kocyki zastąpiły przyrządy gimnastyczne - zabawa była wyśmienita. A co można wykorzystać w domu! Suszarki do prania, deski do prasowania - to pomysły dzieci i warto je wykorzystać. W naszej zabawie brał udział nawet pan Jarek, który często zagląda do nas aby sprawdzić czy jedzenie nam smakuje. Tego dnia nasz ulubiony kucharz ćwiczył razem z nami i to było fajne!

 

 

10 XII 2015

LISTY I LIŚCIKI.

       Dzisiaj dzieci z grupy II odwiedziły osiedlową pocztę. Okres przedświąteczny jest doskonałą okazją do wspólnego pisania listów, my napisaliśmy do Mikołaja, ale warto wspólnie pisać listy także do rodziny i znajomych. My proponujemy zabawę słownikową  typu "jedno słowo dorosły jedno słowo dziecko", no wiadomo, że czasem są to całe zwroty, ale zabawa jest fajna a wynik - czyli list dość oryginalny. na zajęciach robiliśmy także koperty do których dzieci wkładały własne rysunki wymarzonych zabawek. wspólnie podpisywaliśmy koperty - dzieci poznawały zapis graficzny własnego imienia i wraz z rodzicami wrzucały do zrobionej z kartonu "skrzynki pocztowej". Polecamy oczywiście wspólne wysłanie listu, bo na poczcie dzieje się wiele ciekawych rzeczy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce wydarzenia. Takie zabawy rozwijają słownictwo, budzą szacunek do pracy dorosłych i przede wszystkim budzą zainteresowanie czytaniem i pisaniem.

11XII 2015

  Tego dnia dzieci z grupy I wspólnie ze swoimi rodzinami, udekorowały swoją salę. Aż czuć święta. Więcej zdjęć w zakładce wydarzenia.

10 - 15 XII 2015

Przygotowania do "Ubierania choinki".

          Dzieci z grupy II od kilku dni szykują się do wspólnego z rodzicami "Ubierania Choinki". Wykorzystaliśmy rolki od papieru toaletowego oraz ciachaliśmy pomalowany na brązowo papier na "deski" a do czego? Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i przeczytania relacji z kolejnego dnia. Ciekawe jak się uda?

16 XII 2015

Ubieranie Choinki w grupie II.

           No i teraz wyjaśni się, do czego były nam potrzebne te "deski" i taka śmieszna choineczka z rolek papieru toaletowego. Więcej informacji w zakładce "wydarzenia". Na zajęciach z rodzicami okazało się, że nie trzeba wiele aby móc tak dużo.

23 XII 2015.

Dzisiaj dzieci z grupy II upiekły pierniczki - chyba nic tak doskonale nie nadaje się na doskonalenie zmysłów jak przedświąteczne przygotowania. Jest to także okazja do liczenia, czytania, usprawniania dłoni. Zapraszamy do obejrzenia większej ilości zdjęć w zakładce "wydarzenia".

27 I 2016

      "Zatrzymać zimę" czyli makulaturowe bałwanki dzieci z grupy I i II. Czy czasami zastanawiamy się nad tym, jak łatwo naszym pociechom "idzie" niszczenie np. książek? A tu okazuje się, że jak trzeba coś drzeć - to nie jest to takie łatwe. Polecamy wszelkie zabawy z rwaniem gazet, papieru - samo darcie jak wiadomo rozwija sprawność dłoni, palców a układanie z kawałków kompozycji, kreatywność i twórczość.

09 II 2016

KRÓLOWA ŚNIEGU!

      Tego dnia dzieci z grupy II wykonały wspólnie "Królową Śniegu" - sama praca jak wiadomo rozwija wyobraźnię, uwagę, umiejętność posługiwania się nożycami, klejem, planowanie i co ważne wspólne planowanie czyli doskonale przygotowuje do nauki pisania. Ale musimy umieć wykorzystać inne możliwości jakie niesie za sobą tego typu zabawa. My wykorzystaliśmy płatki kosmetyczne - czy potrzeba czegoś więcej by utrwalać "koło"? Kwadratowe kartoniki - wiadomo! I to wszystko przecież można policzyć, spróbować porównać wielkość i ilość. No i dla jasności - sople są zrobione ze styropianowych tacek - ile ich jest?

11 II 2016

PAŁAC KRÓLOWEJ ŚNIEGU.

    Tego dnia dzieci z II grupy budowały, budowały i....... Zabawę trzeba było rozpocząć od przygotowania "lodowych" cegieł - wykorzystaliśmy rolki po papierze, pudełka po lodach, wytłaczanki po jajkach, białe kartki papieru oraz folię aluminiową no i duuużo wyobraźni. Polecamy tego typu zabawy konstrukcyjne.

 

12 II 2016

Dzisiaj dzieci z grupy II - rysowały "na kaszy" - polecamy taką zabawę. Nie tylko przygotowuje do pisania ale także kształci koordynację wzrokowo - ruchową, koncentrację uwagi. Można wykorzystać taką zabawę do utrwalania liter, cyfr, figur geometrycznych no i oczywiście wyobraźni.

 

12 II 2016

   Tego dnia nasza Królowa Śniegu otrzymała karocę - zrobiły ją dzieci na wielkim kartonie. Najmłodsze dzieci z grupy II miały okazję do wykorzystania dużych pędzli, dzięki którym podczas malowania mogły ćwiczyć koordynację wzrokowo - ruchową, koncentrację uwagi, płynność ruchów i świetnie się bawić.

10 II 2016

Tor przeszkód w najmłodszej grupie.

W Pingwinkowie.

17 II 2016

Kiedyś żyły dinozaury.

  Dzieci z grupy II wykonały ze starego kartonu - Triceratopsa. Świetna zabawa plastyczna, pobudzająca wyobraźnię oraz płynność ruchów podczas malowania na dużych arkuszach.

15 - 19 II 2016

   W tych dniach dzieci z najmłodszej grupy poznawały przedszkolną kuchnię i pracę naszych kucharzy. Samodzielnie wykonały fartuszki i ciasteczka z masy solnej - to doskonałe ćwiczenie na sprawność manualną. Więcej zdjęć w zakładce wydarzenia - zapraszamy.

22 - 26 II 2016

Kosmiczne przygody grupy II. Dnia 26 II  2016 przy "budowie" rakiety wzięło udział kilkoro starszaków - za pomoc dziękujemy.

 

01 III 2016

Kosmiczny pojazd.

Tego dnia dzieciaki z najmłodszej grupy wykonały z nieużytków wspaniały kosmiczny pojazd. Tego typu praca doskonale rozwija sprawność rąk, koordynację ruchową, uczy liczenia, planowania i współpracy. Teraz to już chyba jesteśmy gotowi do podróży kosmicznej:).

02 III 2016

Odbijanki - dmuchanki w grupie II.

Dzisiaj dzieci z grupy II zrobiły bardzo ciekawe prace wykorzystując folię bombelkową i słomki. Polecamy tego typu prace, bo nie tylko wyrabiają sprawności manualne ale także rozwijają zainteresowania, no i oczywiście narządy mowy. Dość nieoczekiwany i zawsze fascynujący efekt, zachęca dzieci do pracy. Mogłyby robić i robić i robić - zadziwiające? Chyba nie.

07 III 2016

 Tego dnia chłopcy z grupy II, w tajemnicy przygotowali swoim koleżankom słodkie upominki. Aż cud, że nikt się nie wygadał! 8 MARCA to dobra okazja do integracji grupy, a umiejętność sprawiania innym przyjemności wprawia w dobry nastrój. Lubimy Was - tak mówili chłopcy dziewczynkom i nie trzeba więcej by wszyscy byli w dobrych nastrojach!

14 III 2016

Zielony kącik na parapecie.

   Dzisiaj dzieci z grupy II założyły wiosenne, zielone hodowle: szczypiorek, koperek, bazylia....Samodzielnie prowadzona hodowla to nie tylko poznawanie rozwoju roślin, ale także nauka odpowiedzialności. O roślinki trzeba dbać!

MARZEC

     W miesiącu marcu odbyło się wiele zajęć z wykorzystaniem plastykowych butelek - wszystkie grupy, wspólnie stworzyły "Krainę marzeń". Dnia 23 III odbył się w naszym przedszkolu pokaz Eko Mody, do którego dzieci ze wszystkich grup przygotowywały stroje z makulatury, folii, kapselków, kartonów itp - to były fascynujące zajęcia nie tylko dla dzieci ale też pań - dzieci cięły, nawlekały, zwijały, gniotły, kleiły wszystko co mogłoby się wydawać śmieciami - zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce wydarzenia.

31 III 2016

Wysadzamy swoje roślinki do ogródka - dzieci z grupy II nie chcą zmarnować własnej pracy i żyjących roślin - takie zadania pobudzają wyobraźnię, zainteresowanie światem przyrody, uczą szacunku do otaczającego świata.

 

08 IV 2018

Rysowanie w rytmie cha, cha.

Grupa II wykonała KWIECISTĄ ŁĄKĘ . Na rozłożonym  arkuszu szarego papieru, obiema rękami rysowaliśmy najpierw trawę a później kolorowe kwiaty. Oczywiście w rytm fajnej muzyczki. Rysowaliśmy zielone kreski tak długo, aż cały arkusz pokrył się „Trawą". Następnie  zamieniliśmy kredki na czerwone i każdy  narysował 4 czerwone kropy -  środki kwiatów. Teraz każdy  wybrał sobie dwie dowolnego koloru kredki. Po włączeniu muzyki, stojąc przy wybranej kropce dzieci rysowały kreski naprzemiennie raz lewą, raz prawą ręką,  zaczynając rysować od kropki na zewnątrz. I tak kolejny kwiatek i kolejny. Jak to pomaga dziecku? Pisanie to złożony proces angażujący zarówno rękę, jak i oko. Dzięki takim ćwiczeniom koordynujemy pracę  tych narządów i uczymy wykonywania precyzyjnych ruchów. My na naszej łące umieściliśmy jeszcze bociany, bo jaka by to była wiosenna łąka bez nich?

19 IV 2016

"Śmieciara" - zabawa przygotowująca do nauki pisania.

   Dzieci z grupy II - rwały i kleiły makulaturę by stworzyć wspólnie takie dzieło. Taka zabawa przede wszystkim integruje, a to że ćwiczy paluszki, mięśnie dłoni, wytrwałość w dążeniu do celu, to efekt dodatkowy:). Warto tak się bawić, polecamy!

MAJ 2016

     W tym roku szkolnym kończymy już realizację Białostockiego Programu Zabaw Fundamentalnych. Wszystkim rodzicom dzieci z grupy I i II dziękujemy za udział w realizacji programu oraz wykonanie albumów - a było ich aż 5. Oczywiście bawimy się dalej, bo jak wiadomo zabawy fundamentalne w przedszkolu są codziennością. Mamy nadzieję, że udało się nam Państwa zachęcić do takich zabaw z dzieckiem.


 

 W roku szkolnym 2014/2015 informacje na temat realizacji projektu są zamieszczane w zakładce WYDARZENIA. Zapraszamy!

 


 

zdjęcia

 

scenariusze