Idzie jesień przez las i park.
19 - 23 IX 2022
Ten tydzień rozpoczęliśmy od jesiennej wycieczki po osiedlu. Okazało się, że jesień jest już wszędzie - na drzewach, pod drzewami, na krzakach, na grządkach kwiatowych, na chodnikach, ulicach .... Ale najpiękniejsza jesień jest na naszym przedszkolnym placu:). Poświęciliśmy czas na systematyzowanie wiedzy o jesieni w lesie i parku. Wiadomo, trochę o zwierzętach, trochę o drzewach, o owocach i o grzybach. Dzieci chętnie dzieliły się wrażeniami z rodzinnych wycieczek, przynosiły jesienne skarby a wspólnie je nazywaliśmy, segregowaliśmy, dodawaliśmy, układaliśmy kompozycje, dobieraliśmy owoce do właściwych liści, określaliśmy gatunki drzew, układaliśmy rytmy, utrwalaliśmy kolory, robiliśmy także doświadczenia. W przedszkolnym ogródku odkryliśmy piękne kwiaty, a wśród nich ASTRY! Tak w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 powstała nasza książka o astrach. W szatni można podziwiać także naszą makietę pt. las - no, takie grzyby w tym roku to tylko u nas!(Czyli w przedszkolu!) Jeszcze coś - zrobiliśmy teatrzyk do utworu "Pod grzybem" - było fajnie!
Uczymy się piosenki - tekst niżej.
Piosenka „NITECZKA DO NITECZKI (sł. i muz. K. Gowik)
1. Niteczka do niteczki, kuleczka do kuleczki,
grzybek do grzybka we wrzosach w lesie,
tak rozpoczyna się jesień.
Listek do listka wiatr ciepły niesie.
Tak rozpoczyna się jesień.
Ref.: I wirujemy, wirujemy, wiuuuuu.
I kołyszemy, kołyszemy, szuuuuuu.
I zaplatamy babie lato w długą nić,
bo jesień wesoła ma być!
I zaplatamy babie lato w długą nić,
bo jesień wesoła ma być!
2. Jabłuszko do jabłuszka, orzeszek do orzeszka,
gruszka do gruszki w sadzie pachnącym,
to jesień u nas już mieszka!
I jarzębina w parku szumiącym.
To jesień u nas już mieszka!
Ref.: I wirujemy…
3. Promyczek do promyczka, koszyczek do koszyczka,
stos kartofelków w polu daleko.
Jesień uśmiecha się lekko.
I słoneczniki niby żołnierze.
Jesień do tańca się bierze!
Ref.: I wirujemy
