Danuta Dziejma
Przedszkole Samorządowe Nr 56
Grupa: 3-latków
SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Temat: „Zabawy z kołem ”- zabawy dydaktyczne i fundamentalne.
Treści podstawy programowej:
Obszar IV.2. „Dziecko grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne”.
Obszar IX.2 „Dziecko umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (tj. kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji”.
Data realizacji: 12.11.2013 r.
Cele:
- zapoznanie z figurą geometryczną – koło, doskonalenie umiejętności rozpoznawania go wśród innych figur, szukanie podobieństw i różnic, przeliczanie, klasyfikowanie według wielkości,
- wzbogacanie słownictwa,
- rozwijanie kreatywności i twórczości,
- przestrzeganie ustalonych zasad zabawy.
Metody:
- słowne: rozmowa, wiersz, piosenka,
- oglądowe: obserwacja, pokaz,
- praktyczne: samodzielnych doświadczeń, zadań do wykonania, pedagogiki zabawy.
Formy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: gazetka tematyczna „Czary z koła”, koła o różnej wielkości i fakturze, trójkąt, kwadrat, chusteczka, pajacyk, wiadro, stolik, krążki masujące, obręcze, płyta z nagraniem Country dance.
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa ze śpiewem: „Dwa kółeczka”.
Patrzcie,
patrzcie, jak wesoło
dwa kółeczka krążą w koło.
Dwa kółeczka krążą wraz,
Ach, jak że to cieszy nas.
Dwa
kółeczka krążą wraz,
Ach, jak że to cieszy nas.
Patrzcie,
patrzcie, jak wesoło
dwa kółeczka klaszczą w koło.
Dwa kółeczka klaszczą wraz,
Ach, jak że to cieszy nas.
Dwa
kółeczka klaszczą wraz,
Ach, jak że to cieszy nas.
2. „Zgadywanki z zamkniętymi oczami”- zabawa rozwijająca mowę i słownictwo.
Chętne dziecko ma zawiązane oczy. Rozpoznaje sylwety kół różnej wielkości, wykonane z materiału o różnej fakturze (z papieru, papieru ściernego, z gąbki, metalu, plastiku) Wśród nich jest kwadrat i trójkąt. Dziecko dotyka figurę i próbuje o niej opowiedzieć, np. Jest gładka, okrągła, kłująca. Gdy wszystkie figury są rozpoznane rozmowa:
- Jakie są te figury (jaki mają kształt)?
- W czym są do siebie podobne?
- Które figury różnią się i nie pasują do kół?
3. „Małe czy duże”- zabawa rozwijająca umiejętności matematyczne.
Przedstawienie gościa- pajacyka i jego prośby do dzieci- aby nauczyły go układać kółeczka wg wielkości.
Zabawa w szukanie dużego i małego koła, a następnie dużego, większego, największego koła; szukanie małego, mniejszego i najmniejszego koła.
Do którego otworu pasują te koła- dopasowywanie figur z gąbki. .
Wspólne zastanowienie się i odpowiadanie dzieci na pytanie „ Do czego potrzebne jest koło?”. Próby uzasadniania, giełda pomysłów- w jaki sposób można wykorzystać koła, kółka, kółeczka.
4. „Gdzie są ukryte koła w sali”- zabawa przy muzyce.
Podczas muzyki dzieci maszerują, podskakują po sali. Na przerwę poszukują w sali zabawek, przedmiotów w kształcie koła.
5.„Kółko małe, kółko duże”- zabawa naśladowcza.
Recytacja wiersza i ilustracja ruchowa za nauczycielem:
Kółko małe, kółko duże,
Głowa prosto ręce w górze,
skłoń się w prawo, skłoń się w lewo
Tak się w lesie chwieje drzewo.
Kółko małe, kółko duże,
Głowa prosto ręce w górze,
Takie skrzydła ptaki mają
Pokażemy jak fruwają.
6. „Czary z kółeczek”- Układanie dowolnych kompozycji z kół.
· Dotykanie kół, obrysowywanie palcem, obracanie ich w rękach w celu zapamiętania kształtu.
· Podanie nazwy.
· Układanie kompozycji (np. kwiat, miś, twarz, światełka, dżdżownica itp.)
· Ustawienie w pociąg - wycieczka dookoła stołów- obserwacja prac kolegów.
7. Taniec w kole Country dance J.F. Haendel
16 kroków marsz w kole wiązanym w prawą stronę
16 kroków marsz w kole wiązanym w lewą stronę
4 kroki w tył (rozchodzą się)
4 kroki w przód (schodzą się)
8 kroków wokół własnej osi
4 kroki w tył ( rozchodzą się)
4 kroki w przód (schodzą się)
8 kroków obrót wokół własnej osi
7. „Własny labirynt”- zabawa rozwijająca kreatywność i twórczość.
Przejście
przez okienko, przejście po krążkach masujących, przejście wokół wiadra
bez dotykania go, dojście na kółeczka. Przejście pod stolikiem. Zabawa
obręczami wg inwencji dzieci - toczenie, podrzucanie, noszenie na głowie.
AUTOREFLEKSJA
Wszystkie dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciu. Z dużym zainteresowaniem dotykały figur o różnej fakturze i próbowały nazwać z czego są wykonane. Chętnie pomogły pajacykowi w segregowaniu figur geometrycznych według wielkości. Najmłodsi wychowankowie przedszkola wykazali się dużą pomysłowością w układaniu przeróżnych kompozycji z kół o różnej wielkości. Mogliśmy podziwiać ułożone słoneczka, biedronki, kwiaty, robaczki, pająki, mamusie, tatusiów a nawet całe rodzinki.