Zabawa w spokojny umysł 2022/23


Grupa V w roku szkolnym 2022/2023 realizuje
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny  „Zabawa w spokojny umysł”.

"Oddychanie jest sposobem na zaprzyjaźnienie się
z możliwościami naszego serca i umysłu."
 dr John Kabat-Zinn

 

Celem Projektu jest dostarczenie dzieciom w wieku  wiedzy na temat prostych technik Mindfulness oraz narzędzi i inspiracji do rozwijania kompetencji emocjonalnych, a przede wszystkim obserwowania, rozpoznawania, rozumienia, a także akceptowania reakcji emocjonalnych u siebie i u innych.

Dzieci będą poznawać proste, ale za to bardzo skuteczne sposoby na zatrzymanie„ tu i teraz”, na uważne dostrzeganie tego, co nas otacza i rozumienie emocji, które są naturalną częścią życia.

Jak każdy trening, przygoda z mindfulness wymaga systematyczności i cierpliwości, a staramy się na początku ćwiczyć codziennie przez 3- 5 minut. Rozpoczęliśmy od oddechu. Dzieci poznały już ćwiczenia oddechowe, tj. ręka, zamek, kumpel na brzuchu, balonowe oddychanie czy tęczowe oddychanie. 

Uważność ćwiczona z dziećmi to nie jest kolejne zadanie do wykonania, ale wspólna podróż w świat emocji, w której dajemy prowadzić się ciekawościi „przełączamy się” z trybu robienia na bycie tu i teraz.

Dlaczego warto? Badania nad skutecznością mindfulness prowadzone na znanych uniwersytetach pokazują, że regularnie stosowany trening wpływa korzystnie na mózg.

Uważność to umiejętność, która zasługuje na status superbohatera. Udowodniono, że pomaga dzieciom:

- zwiększyć koncentrację i zaangażowanie lepiej spać w nocy,

- rozpoznawać emocje swoje i innych,

- poprawić ich umiejętności podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów,

- komunikować uczucia werbalnie zamiast fizycznie,

- zmniejszyć stres i niepokój,

- zwiększyć ich zdolność do współczucia.

 

Serdecznie zachęcamy rodziców do ćwiczeń w domu razem z dzieckiem